Жителі та влада Кирилівської ОТГ вимагають припинити забруднювати заповідні землі

Переглядів: 284
20 вересня 2018
Жителі та влада Кирилівської ОТГ вимагають припинити забруднювати заповідні землі фото

Велику занепокоєність викликають дії Запорізького залізорудного комбінату (ЗЗРК) у жителів Кирилівської ОТГ. Ізольований ставок-випарник, який для зливу виробничих відходів використовує ПАТ «Запорізький залізорудний комбінат», розташований в самому центрі Кирилівської ОТГ, в межах Утлюцького лиману.

Земельна ділянка, де знаходиться ця водойма площею більше 4000 га, за оренду якої ПАТ «ЗЗРК» не платить жодної копійки у бюджет громади, є об’єктом природно-заповідного фонду.

Екологічні скарги

Люди, що мешкають у селах навколо ставка-випарника, скаржаться на забруднення навколишнього середовища відходами виробництва залізорудного підприємства, що негативно відображається на стані їхнього здоров’я.
Депутат обласної ради Геннадій Шевченко ще 25 липня провів прийом громадян в Атманаї. Ключовою проблемою мешканці села відзначили проблему відстійника Запорізького залізорудного комбінату, який знаходиться поряд із селом. Зокрема, до депутата звернулися близько 150 жителів з проханням вжити заходів для вирішення ситуації із відстійником. Люди поскаржилися на забруднення навколишнього середовища та на неприємні запахи, які приносяться з відстійника разом із вітром. До того ж багаторічні зливи відходів виробництва Залізорудного комбінату негативно впливають на загальний стан здоровя жителів Атаманаю та навколишніх сіл. В селі катастрофічно збільшується кількість онкохворих.
Також жителі Атманаю, Солоного та Нового написали декілька колективних звернень до Державної екологічної інспекції у Запорізькій області із проханням провести перевірку стану відходів, які ПАТ «ЗЗРК» скидає у ставок-випаровувач.

За законом

За класифікацією відходів, вода мінералізована, яку відкачали, є відходом видобутку металевих руд. Тому на ПАТ «ЗЗРК» поширюються вимоги Закону України «Про відходи», статтею 17 якого визначено обов’язки суб’єктів господарювання.
Закон зобов’язує ПАТ «ЗЗРК» не допускати зберігання та знищення відходів в несанкціонованих місцях; здійснювати контроль за станом місць чи об’єктів розміщення власних відходів; своєчасно, в установленому порядку, сплачувати екологічний податок, що стягується за розміщення відходів; інформувати місцеву владу і уповноважені інстанції з питань охорони навколишнього природного середовища про відходи і пов’язаної з ними діяльністю, в тому числі про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище; відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров’ю та майну громадян, підприємствам, установам і організаціям внаслідок порушення правил поводження з відходами; а також мати дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, якщо їх діяльність призводить до утворення відходів, для яких показник загального утворення відходів перевищує 1000.
Знають, але не діють
Однак, за попередніми даними та припущеннями екологів, ПАТ «ЗЗРК» системно і навмисне ігнорує вимоги природоохоронного законодавства, мінімізуючи таким чином витрати на виконання зазначених заходів. Більш того, ПАТ “Запорізький залізорудний комбінат” не має паспорта місця видалення відходів, а ізольований ставок-випарник є саме тим місцем, де комбінат здійснює кінцеве розміщення неочищених відходів. У зв’язку з цим, у підприємства виникають зобов’язання зі сплати екологічного податку за кінцеве розміщення відходів у місцевий бюджет Кирилівської ОТГ, якими ПАТ «ЗЗРК» грубо нехтує. До сьогодні в бюджет Кирилівської ОТГ не надійшло жодної копійки екологічного податку від комбінату за розміщення відходів.
Окрім цього, стаття 72 Водного кодексу України зобов’язує ПАТ «Запорізький залізорудний комбінат» впроваджувати ефективні технології, що забезпечують зниження рівня їх мінералізації перед скиданням у водні об’єкти. Однак і цю вимогу «ЗЗРК» системно ігнорує. Шахтні води підприємства, що скидаються на території Кирилівської ОТГ, характеризуються підвищеною кислотністю, великою концентрацією різних солей і високим вмістом сульфат-іонів.
Ставок-випарник комбінату є також стаціонарним джерелом викидів забруднюючих речовин в атмосферу. На це у підприємства також відсутній відповідний дозвіл.
Зазначені факти дають підставу припускати те, що ПАТ «Запорізький залізорудний комбінат» системно і навмисне ігнорує екологічні норми і вимоги. Своїми діями комбінат щорічно завдає шкоди не тільки природі і жителям Кирилівської ОТГ, а й державі. А це може послужити підставою для зупинення експлуатації ставка-випарника для розміщення виробничих відходів. У всякому разі, до того часу, як посадові особи «ЗЗРК» забезпечать приведення в порядок екологічної та земельної документації, а підприємство почне працювати відповідно до закону.

Активісти та влада – разом

Керівництво Кирилівської ОТГ звернулось до Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації із проханням надати оцінку діям ПАТ «Запорізький залізорудний комбінат» та вжити відповідних заходів відносно його керівництва.
Не залишились осторонь екологічної проблеми громади і громадські активісти. Прокуратура та Державна екологічна інспекція в Запорізькій області прийняли до розгляду заяву Громадської організації «СПРАВЖНІ ДІЇ» щодо незаконного використання ПАТ «Запорізький залізорудний комбінат» става-випаровувача для розміщення своїх виробничих відходів, зокрема, води відкачаної мінералізованої.
Активісти ГО «СПРАВЖНІ ДІЇ» просять облпрокуратуру та Державну екологічну інспекцію в Запорізькій області перевірити викладені факти, оцінити завдані збитки та зобов’язати підприємство привести свою діяльність у відповідність до норм закону.

Перші результати
Державна екологічна інспекція у Запорізькій області відреагувала на звернення жителів Атманаю, Солоного та Нового про забруднення навколишнього середовища ПрАТ “Запорізькій залізорудний комбінат”.
У листі що надійшов кирилівському селищному голові Івану Малєєву від в.о. начальника Державної екологічної інспекції у Запорізькій області Артема Кизима говориться, що відповідно до листа від кирилівського селищного голови та звернень жителів Атманаю, Солоного та Нового буде проведений позаплановий захід контролю ставків-випаровувачів та зливу промислових викидів у них, що здійснюються ПрАТ «Запорізькій залізорудний комбінат».
На ці дії Державна екологічна інспекція у Запорізькій області отримала погодження від Державної регуляторної служби України.
У листі-відповіді кирилівському селищному голові в.о. начальника Державної екологічної інспекції у Запорізькій області Артем Кизим повідомляє, що наразі готуються розпорядчі документи на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства ПрАТ «Запорізькій залізорудний комбінат».

Валерій КИРПИЧНИКОВ

Имя:
Ваш комментарий:

Схожі події: