Час видовищ та рік відповідального вибору

Переглядів: 202
6 лютого 2019
Час видовищ та рік відповідального вибору фото

Президентська виборча кампанія набуває все більш виразних рис масового видовища. Треба примусити кандидатів позначити пріоритети, щоб потім ми були здатні колективно вимагати виконати обіцяне.

 

Роль Президента в конституційній моделі влади

Яка роль Президента у системі стримувань і противаг? Чи кандидат буде ініціювати зміни до Конституції в частині розподілу повноважень між парламентом, Президентом, урядом і які?

Які пріоритети законодавчих ініціатив Президента? Якими загальними критеріями має керуватись Президент для застосування права вето? Яку роль має відігравати Президент при формуванні уряду? Чи може Президент давати доручення уряду і з яких питань? Як повинні відбиратися кандидати для призначення на посади в органах виконавчої влади?

Яке бачення кандидата щодо реформи судової влади? Які вимоги в Президента до кандидатури на Генерального прокурора, які очікування від його діяльності?

Кого плануєте для призначення на посади: керівника апарату Президента, Секретаря РНБО, Голови СБУ, Голови НБУ, Генерального прокурора, міністрів закордонних справ та оборони.

Роль Президента в зовнішній політиці

План щодо вступу України до ЄС: інтеграції в енергетичний простір, переходу на стандарти ЄС у промисловості та у сільському господарстві?

Членство в НАТО чи нейтралітет та позаблоковість?

Чи визнає кандидат Росію країною-агресором та чи планує зберігати з нею дипломатичні відносини, безвізовий режим, залізничне транспортне сполучення, вільний перетин кордону, торгівлю з тимчасово окупованими територіями?

Чи готовий кандидат добиватися відшкодування Росією усіх збитків, завданих Україні після 1 грудня 1991 р., у тому числі виплати компенсацій (репарацій) за війну проти України?

Як планує кандидат мінімізувати рівень економічної залежності від Росії?

За яких обставин кандидат вважає можливим нормалізацію відносин з Росією?

План дій кандидата щодо розвитку відносин із сусідніми державами у контексті зміцнення обороноздатності на північному та південно-західному кордоні (Білорусь, Молдова (Придністров’я) та захисту політичних інтересів України (Угорщина, Польща)?

Роль Президента в стратегії безпеки та оборони

Який план повернення Криму та Донбасу?

Ключові елементи плану зміцнення обороноздатності, реформування «Укроборонпрому» та СБУ?

Стратегія економічного розвитку

Які пріоритети бюджетної політики та політика запозичень зокрема? Оцініть стосунки України з МВФ, ЄБРР, Світовим банком.

Завдання МВС, СБУ тощо в економічній сфері. Як захистити суспільні інтереси, але не використовувати свої специфічні можливості для реалізації корупційних схем.

Як викорінити корупцію? (Конкретні сфери та точки прикладання зусиль)

Як ви збираєтесь будувати стосунки з олігархами? Ваше бачення механізмів демонополізації та деолігархізації.

Позиція стосовно запровадження ринку сільськогосподарської землі, пенсійної реформи, реформи трудового законодавства.

Роль Президента в консолідації України

Які ефективні державні інструменти для зміцнення громадянської ідентичності, загальнонаціональної єдності в умовах проведення реформи децентралізації та подальшого розвитку місцевого самоврядування.

Як Ви бачите побудову ефективної публічної комунікації з громадянським суспільством?

Які законодавчі ініціативи стосовно забезпечення прав національних меншин будуть запропоновані? В який спосіб можуть бути розвинені механізми реалізації прав національних меншин (освіта мовами національних меншин, питання представництва, протидії дискримінації)? Яке ставлення кандидата щодо створення кримськотатарської національно-територіальної автономії на Кримському півострові?

Як підтримати громадян України, які зараз проживають на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей та в Криму в перспективі культурної реінтеграції окупованих територій?

План дій щодо розвитку релігійної толерантності? Які першочергові дії щодо впровадження в Україні європейських стандартів політики гендерної рівності?

Загальні зауваження

Актуальними залишаються питання оцінки етики діяльності кандидатів у минулому, чесності і відкритості інформації кандидата про себе, а також прозорості фінансування та можливого використання адміністративного ресурсу.

Ми плануємо запросити кожного з найрейтинговіших кандидатів на дискусію за матрицею цих питань. Ми пропонуватимемо обраним нами кандидатам відповісти або на всі ці питання, що було б бажано, або дати відповіді лише на ті питання з кожного блоку, які та відповіді на які вони вважають принциповими та найголовнішими для їхніх кандидатських програм.

Ми певні, що сприяти громадянам отримати максимально ясні відповіді від кандидатів є головне громадське завдання та достойна роль інтелектуалів під час цьогорічних виборів.

Під зверненням підписались багато відомих українців, серед яких письменник Сергій Жадан, журналіст Зураб Аласанія, соціолог Ірина Бекешкіна, голова правління громадянської мережі «Опора» Ольга Айвазовська, менеджер-економіст, засновник Києво-Могилянської бізнес-школи (KMBS) Павло Шеремета та інші.

Євген БИСТРИЦЬКИЙ, Виборча Рада UA, зі скороченнями

Фото з відкритих джерел

Имя:
Ваш комментарий:

Схожі події: