Озвучені пропозиції змін до подальшого перспективного плану формування територій громад Запорізької області, але громади просять залишити їх в утворених кордонах

Переглядів: 896
26 січня 2020
Озвучені пропозиції змін до подальшого перспективного плану формування територій громад Запорізької області, але громади просять залишити їх в утворених кордонах фото
Запропоновані замість районів п’ять повітів Запорізької області будуть утворені найближчим часом

У п’ятницю, 24-го січня, в Запорізькій ОДА було скликано позачергове засідання Ради голів ОТГ Запорізької області. Захід відбувався під головуванням керівника апарату обласної державної адміністрації Зінаїди Бойко та очільника Асоціації громад Запорізької області, керівника Комиш-Зорянської ОТГ Ігора Гнатуші. Також були присутні голови багатьох створених ОТГ з різних районів нашого краю. На порядку денному екстреної наради стояло одне питання — перспективний план формування територій громад Запорізької області.

 

 

Стан речей, виклики і завдання

Учасники майже трьохгодинного засідання обговорювали перспективний план формування територій громад області, яким передбачено створення 76-ти ОТГ. За попереднім аналізом ЗОГА, загальний рівень спроможності запорізьких громад доволі високий — 30 з них мають високий рівень, 45 — середній та 1 громада — низький.

На початку засідання Зінаїда Бойко повідомила, що за завданням, поставленим після консультацій з Міністерством розвитку громад та територій України, облдержадміністрація спільно з Асоціацією громад області повинна дати оцінку кожній створеній громаді, кожній перспективній громаді, яка визначена в перспективному плані, в першу чергу, на предмет її спроможності та здатності надавати населенню кожної території всі передбачені законом послуги.

Ігор Гнатуша і Зінаїда Бойко

 

За словами Зінаїди Бойко, 13-го січня у Міністерстві були надані консультації щодо подальшої реформи і саме підвищення спроможності малочисельних громад — вже утворених чи передбачених перспективним планом.

Стосовно критеріїв спроможності, в рекомендаціях Міністерства були зазначені такі показники:

- чисельність населення;

- чисельність дітей шкільного і дошкільного віку;

- площа ОТГ;

- індекс податку спроможності;

- частка місцевих податків і зборів.

За словами Зінаїди Бойко, тільки одна запорізька громада має дійсно низький рівень спроможності — це Підгірненська ОТГ Василівського району. Всі інші мають високий та середній рівень спроможності.

В процесі аналізу дослідники побачили, що громади з чисельністю до 3-х тисяч населення, від 3-х до 5-ти і від 5-ти до 7-ми тисяч населення мають середній рівень. І тільки Кирилівська ОТГ (до 7-ми тис. населення) має високий рівень спроможності, на що є об’єктивні причини і ресурсні можливості цієї території, зауважила Зінаїда Бойко. Тож, за розрахунками, високий рівень спроможності мають громади з чисельністю населення більше 7-ми тисяч людей.

 

Перед кожною областю Міністерством розвитку громад було поставлене завдання розглянути можливість підвищення спроможності створених громад в Україні — в першу чергу, за рахунок об’єднання з тими, з ким вони межують і які ще не об’єдналися. Тобто, насамперед, збільшити площу і кількість населення ОТГ. В регіонах для цього повинні розглянути всі варіанти.

Зінаїда Бойко також зауважила, що економічні показники можна підвищити, але такі фактори як чисельність населення, зокрема дітей, та площа території, принаймні на сьогодні, можуть збільшуватися, але не суттєво. А саме для надання якісних послуг потрібен кадровий потенціал, інфраструктурна спроможність. Тож в облдержадміністрації розпочали консультації щодо рекомендацій Міністерства.

 

Тези саме про об’єднання об’єднаних не звучало взагалі! Мова йшлася про підвищення спроможності шляхом укрупнення”

 

“Безумовно, ми розуміємо, що кожна створена громада вже має певні напрацювання і успіхи. Бо реформа децентралізації надала багато можливостей, завдяки яким вже реалізовано багато проєктів. Поки немає відповіді чи подальше об’єднання, чи укрупнення вже існуючих ОТГ повинно відбутися у 2020-му році, чи в подальшому періоді. Тези саме про об’єднання об’єднаних не звучало взагалі! Мова йшлася про підвищення спроможності шляхом укрупнення”, — наголосила Зінаїда Бойко.

В ході консультацій всім районним адміністраціям області було запропоновано надати свої пропозиції щодо бачення перспективних змін саме на територіях. Тепер представники Запорізької облдержадміністрації повинні представити свої напрацювання з подальшим обговоренням і внесенням у перспективний план у Міністерстві розвитку громад на спеціальному засіданні в Києві 27-го січня.

 

Перспективи і рекомендації

В ЗОДА були зроблені окремі розрахунки, створена мапа вже існуючих ОТГ і тих, що повинні утворитися за перспективним планом. Далі Зінаїда Бойко презентувала варіанти, запропоновані по кожному району Запорізької області окремо, зауваживши, що деякі з них зачіпають кілька районів. Тим більш, що законом про децентралізацію дозволено об’єднання територій двох чи декількох районів. Наприклад, вже прийнято рішення щодо укрупнення Роздольської ОТГ (Михайлівський р-н) за рахунок проектної Таврійської громади (Токмацький р-н).

Також Зінаїда Бойко повідомила, що Запорізька ОДА після аналізу планує звернутися до Міністерства розвитку громад щодо збереження більшості громад області з чисельністю до 5-ти тисяч населення у тому форматі, у якому вони вже утворилися.

Стосовно громад з чисельністю до 3-х тисяч населення, надаються пропозиції щодо змінення формату цих громад. Це пов’язано з питаннями надання соціального обслуговування на селі, адміністративних послуг, бо малочисельні громади не мають певного власного ресурсу та кадрового потенціалу для виконання цих завдань.

Важливо, що наступним етапом реформ повинна стати передача всіх повноважень райадміністрацій на рівень місцевого самоврядування, тож корекція перспективних планів необхідна, вважають у адміністрації області. Треба розуміти, що органи місцевого самоврядування повинні на себе взяти багато функцій — це і контроль за охороною дитинства, і освіта, і медобслуговування, і соцпослуги, і архіви, і контроль над проєктно-архітектурною документацією, ведення реєстрів тощо.

 

Очільник Асоціації громад Запорізької області Ігор Гнатуша також зауважив, що з огляду на зміни, коли відносини будуть відбуватися напряму, тобто громада — область, громада — Київ, кожен голова громади повинен розуміти, що бере у перспективі на себе відповідальність за забезпечення населення всіма необхідними послугами. Чи може скористатися варіантом домовленості про співпрацю з сусідніми громадами, на що є відповідна законодавча база.

Далі на засіданні були докладно обговорені пропозиції щодо змін у форматі конкретних громад. Зінаїда Бойко оголосила перелік кожної утвореної ОТГ у всіх районах Запорізької області із даними щодо чисельності населення, яке мешкає на території даної громади, індексу їхньої спроможності та розповіла про запропоновані облдержадміністрацією пропозиції щодо змін у форматі деяких громад.

Зокрема за перспективним планом було запропоновано внести наступні пропозиції:

 • Бердянський р-н: новостворену Андрівську ОТГ (3,3 тис. чоловік; індекс спроможності  3,3) об’єднати з перспективною Андріївською громадою (3 тис. чоловік; індекс спроможності 4,6) з центром у селищі Андріївка.
 • Більмацький р-н: Новоукраїнську ОТГ (2 тис.; 2,8) приєднати до Більмацької ОТГ (9,9 тис.; 4,2).
 • Василівський р-н: Підгірненську ОТГ (2, 1 тис.; 2,1) об’єднати з великою міською Василівською ОТГ (17 тис.; 4,2).
 • Веселівський р-н: Веселівську ОТГ (12,6 тис.) об’єднати з перспективною Менчикурівською сільрадою (1,5 тис.), а в подальшому створити в районі єдину укрупнену Веселівську ОТГ.
 • Вільнянський р-н: більш потужну Михайлівську ОТГ (6,9 тис.; 3,1) об’єднати з Петро-Михайлівською ОТГ (2,8 тис.; 3,8);  також Павлівську ОТГ (3,1) об’єднати з міською Вільнянською і Михайло-Лукашівською перспективною громадою у велику Павлівську громаду. (Інформацію уточнено*)
 • Гуляйпільський р-н: укрупнити Воздвижівську ОТГ (2,9 тис.; 3,1), об’єднавши з Тернуватською (1,4 тис.) та Любицькою ОТГ (1,7 тис.)  (обидві — Новомиколаївський р-н).
 • Новомиколаївський р-н: залишити формат один район — одна Новомиколаївська громада (11,6 тис.; 4,3 — без урахування Тернуватської та Любицької ОТГ).
 • Запорізький р-н: до недоутвореної Новоалександрівської ОТГ (5 тис.; 3,5) приєднати Степненську і Наталівську сільради (за планом, всього 10,4 тис. населення); також об’єднати Балабінську, Кушугумську та Малокатеринівську селищні ради в одну велику Кушугумську ОТГ (за планом, індекс 4,2).
 • Михайлівський р-н: Роздольську ОТГ об’єднати з проектною Таврійською ОТГ (за планом, індекс 4,7).
 • Оріхівський р-н: запропоновано на перспективу об’єднати Комишуваську ОТГ (12,8 тис.; 4,6) та Таврійську ОТГ (4 тис.; 2,7); також об’єднати Преображенську ОТГ (5,5 тис.; 3,4) з Малотокмачанською ОТГ (3,5 тис.; 3,1).
 • Пологівський р-н: під питанням залишається Федорівська ОТГ (3.5 тис.; 3,4), яку запропоновано з міркувань логістики і сполучення об’єднати з Малинівською ОТГ(3,3 тис.; 3,5) (Гуляйпільський р-н).
 • Приазовський р-н: об’єднати в одну цілих три вже утворених громади — Гірсівську ОТГ (2 тис.; 2,8), Олександрівську ОТГ (1,3 тис.; 2,%) та Степанівську Першу ОТГ (2,9 тис.; 2,5) з запропонованим центром в Олександрівці.
 • Приморський р-н: приєднати Коларівську сільраду (6 тис.) до Приморської ОТГ (21 тис.; 42).
 • Токмацький р-н: за планом, створення в районі двох потужних об’єднаних громад — приєднати до міської Токмацької громади вже створену Остріківську ОТГ (2,8 тис.; 2,8) та ту, що створюється, Новенську ОТГ (4 тис.; 3,5) (запланований індекс спроможності 4,2); а також об’єднати міську Молочанську громаду і вже утворену Новомиколаївську ОТГ (4,5 тис.;, 3,1) (запланована чисельність населення 12 тис. осіб; індекс спроможності 4,6).

Читайте також: ЗОДА: консультації з Міністерством щодо внесення змін до перспективного плану формування спроможних громад Запорізької області продовжуються (УТОЧНЕННЯ*)

 

Думки і пропозиції територій

В ході обговорення по кожному району на засіданні заслухали присутніх голів утворених ОТГ, яких за перспективним планом пропонують приєднувати  до інших громад. Практично одностайно всі виказали побажання не об’єднувати сільські громади з містами, а залишити їхні території вже у створеному нині форматі. Просять дати попрацювати громадам хоча б 5-10 років, не різати «по живому» і не створювати соціального напруження на місцях.

Люди стверджують, що вже встигли зробити певні напрацювання і мають успіхи в роботі, що відчули себе фінансово спроможними і справжніми господарями на власній території. Багато хто вже має досвід у створенні ЦНАПів, освоєнні медичних і освітніх субвенцій. Інші мають інвесторів чи планують відродити місцеве виробництво. Місцеву владу не лякають повноваження, і ментально люди готові брати на себе відповідальність за життя у громаді.

До того ж вирішити багато спільних питань, стверджують голови ОТГ, можна об’єднавшись саме кадровим потенціалом і ресурсами, укласти договори про муніципальне співробітництво, зробивши деякі установи спільними і не змінюючи при цьому статусу ОТГ.

Для влади на місцях і мешканців головний критерій зручності є логістика — відстані і сполучення між запропонованими територіями, а також перепоном є майже повна відсутність шляхів, особливо, коли йдеться про об’єднання сусідських районів. Бо всі дороги прокладені, зазвичай, через райцентри. Навіть між сусідніми сільрадами є тільки напрямки.

Мала територія чи нечисельність населення — ці чинники не так хвилюють очільників громад, бо зупинити процес міграції і зменшення населення зараз нікому не під силу, а площа території — це даність постійна, з якою можна успішно працювати, наголошують голови ОТГ.

Реформа не може продовжуватися безкінечно, підсумувала наприкінці зустрічі Зінаїда Бойко. Але тенденції щодо укрупнення продовжуватимуться, бо, згідно подальших змін до законодавства і запланованого внесення до Конституції, територіально кордони районів буде змінено, і вже не так важливо буде, хто до якого району колись належав. Головне — стати спроможними і самостійними, бо фінансової допомоги від укрупнених адміністративних округів вже не буде. Громадам треба буде самостійно утримувати опорні заклади медицини, та освіти, установи соцзахисту, пожежні частини і таке інше. Важливо відштовхуватися від демографічних і логістичних показників, а не власних амбітних планів.

Влада області запевняє, що намагається робити процес відкритим і разом із перспективним планом обіцяє довести до Міністерства розвитку громад та територій всі побажання та пропозиції громад. Але, наголошує Зінаїда Бойко, все це треба встигнути зробити до березня 2020-го року, коли наблизиться термін початку дії адміністративних змін. Важливо враховувати, що змінені, згідно із затвердженим перспективним планом, кордони ОТГ повинні співпадати із кордонами 5-ти укрупнених повітів, тобто виборчих округів, а вибори повинні відбутися вже цього року.

Резюмуючи підсумки відкритої наради із головами ОТГ Ігор Гнатуша запевнив, що зі свого боку Асоціація громад Запорізької області на засіданні у Міністерстві обов’язково озвучить всі напрацювання з урахуванням позицій і думок окремих територій Запорізької області. Але процес укрупнення незворотній, і ніхто не заважатиме новим приєднанням до вже існуючих ОТГ. А от механізмів виходу із створених територіальних об’єднань громад в законі, навпаки, наразі не прописано, підсумував Гнатуша.

Інеса Воронова

Фото автора

та з сайту Запорізької ОДА

 

 

 

 

Имя:
Ваш комментарий:

Схожі події:
Останні події: